Putem projekta Ecocentric otvorena je suradnja udruge UKE s Likovnom akademijom Leipzig na način da se kroz pripremna predavanja i predstavljanja predstavio projekt te je pokrenut niz sastanaka. 19.1.2018. godine na Umjetničkoj akademiji Lepzig održalo se predavanja o Centru za kreativna rješenja u Lovincu te umjetničke prakse koje su dovele do njegovog otvorenja i razvoja.
Suradnja međunarodnih partnera prvenstveno unapređuje mobilnost umjetnika i kulturnih djelatnika svake organizacije time pospješujući suradnju, produkciju i razvoj transdisicplinarnih praksi u umjetnosti. Razmjenom umjetnika sjever-jug posebno se doprinosi odbacivanju ustaljenih koncepata, tradicionalnih umjetničkih promišljanja i ostvarivanju veza koje mogu pridonijeti različitim promišljanjima i osvještavanju drugosti. Također kroz mobilnost umjetnika moči će se uključiti više umjetnika u afirmaciji lokalne zajednice, a ugošćavanjem umjetnika doprinijeti će se i razvoju mreže suradnika.
Ideja projekta Ecocentric je razmjena studenata umjetničkih akademija, umjetnika i profesora s likovnih akademija, instituta i organizacija. Centar za kreativna rješenja u Lovincu je postavljeno kao mjesto gdje bi se razmjena održavala zbog povoljne pozicije – permakulturalna farma, priroda, korištenje obnovljivih izvora energije i sl. Koncept projekta Ecocentric temelji se na filozofiji ili konceptu koji postavlja intrinzičnu vrijednost na sva živa bića te njihov prirodni okoliš, bez obzira na percepciju korisnosti ili značaja za ljudska bića. Temelji se na teorijskim postavkama Jane Bennett koja istražuje kako pažnja na (ne-ljudske) stvari i njihovu snagu može imati visokovrijedan efekt na ljude (okolišni materijalizam). Također, ovaj se osjećaj pronalazi i kod Thoreaua koji sugerira da osjetljivost na “moć-stvari” pobuđuje jaču ekološku svijest. Pored Jane Bennett Ecocentric se oslanja na rad Linde Weintraub te njezin rad koji govori o umjetnosti okoliša te prepoznatljivošću različitih praksi definiranih prema njihovom utjecaju: istraživanje, klolekcioniranje, zaštita, arhiviranje, ekologija, aktivizam i sl. Umjetnost okoliša ili environmental art tako je uvijek usko vezana uz promišljanje o očuvanju okoliša i interpretacijama koje dolaze iz istraživanja odnosa čovjek-tehnologija-okoliš.
Projekt je financiran kroz sredstva Zaklade Kultura nova.